Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 67
 İndirme 39
Reflections Of Corporate Communication Activities Of The Companies In Turkey The In Media: An Analysis Pertaining To The Companies In Capital 500
2013
Dergi:  
Connectist: Istanbul University Journal of Communication Sciences
Yazar:  
Özet:

In this study, the communication practices that are influential in transforming organizations to corporate brand shave been analyzed. Thus, there flections of corporate communication activities of the first 20 companies of total number 26 of selected companies in Capital 2011 list on the media coverage during last year have been examined with content analysis method. In this context, the first three newspapers with the highest circulation rate in Turkey had been selected as the sampling of this study. Corporate communication news about the most favored 20 companies in the newspapers with the highest circulation rate in 2011 was classified, and as a result, 15,824 news about those 20 companies were obtained. The newspapers in which these news appear most are respectively Posta, Hürriyet and Zaman. It can be inferred that there is not a direct relation between the number of the news and the enumeration the most favored companies. However, when the corporate communication activities of the respective companies with regard to their being most favored and reputable, a preponderance of organizational communication is noticed. In this respect, issue management, corporate advertising, relations with investors, social responsibility, internal communication and finally media relations seem to have been held. Organizational management is followed by the news on marketing communication.

Anahtar Kelimeler:

Null
2013
Yazar:  
0
2013
Yazar:  
Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Connectist: Istanbul University Journal of Communication Sciences

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 328
Atıf : 2.007
2022 Impact/Etki : 0.333
Quarter
Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı
Q2
152/509

Connectist: Istanbul University Journal of Communication Sciences