Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 24
 Görüntüleme 105
 İndirme 53
İzmit Körfezi Kıyılarında Kıyı Alanı Kullanımı
2014
Dergi:  
Türk Coğrafya Dergisi
Yazar:  
Özet:

The coasts are important areas in which people have been interested and benefited in many activities from past to present, and which take part in the intersection field of land and sea ecosystems. At present, the intensive usage of coastal areas are caused by the reasons such as the rapid population growth, indusrialisation, transport and tourism in the world and possibilities and attractivenesses of the coasts.  One of the coastal areas that have intensive usage of coasts is the coasts of The Gulf of Izmit. The Gulf of Izmit has a coast line of 129,7 km length in total  which goes into the land in the east of Marmara Region. In The Gulf of Izmit, there is an interaction between the geomorphological structure of the coast and the diversity of usage in the coastal areas. There are also differences in the usage of coastal areas considering the effect of the geomorphological diversities in the coasts of The Gulf of Izmit and other natural geographical factors. Due to the fact that the study field is also an area of industry, trade, settlement and transportation, there is an extensive use of the coastal areas of The Gulf of Izmit. In the coasts of The Gulf of Izmit, 25 different uses of coasts have been found. On the other hand, the types of the usage of the coastal areas differ in terms of area, locations, rate and number of types in north, east and south coasts of The Gulf of Izmit. Keywords: The Gulf of İzmit, Usage of Coastal Area, Coastal Area Management and Planning.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Türk Coğrafya Dergisi

Alan :   İlahiyat

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 133
Atıf : 141
© 2015-2024 Sobiad Atıf Dizini