Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 6
 Görüntüleme 108
 İndirme 35
RESULZADE HÜKÜMETİ DÖNEMİ VE YAŞANAN TERÖR OLAYLARI (1918-1920)
2013
Dergi:  
Avrasya İncelemeleri Dergisi
Yazar:  
Özet:

course of history of Caucasian societies was the nationalism. The ethnic conflicts that was occurring in throughout the Caucasus was named as “the Armenian-Muslim war” in 1918-1920 years. The ethnical suppresses that showed up against the Turkish population in the all South Caucasus particularly in the capital Ganja and Baku, was the most important factor that had an impact on the Azerbaijani Turks’ nationalistic approach. Appearance history of Armenians terrorism in The Caucasus and Anatolia, go back to 150 years ago. As long as this skirmish the Armenians approached via organized by taken along the internal and the external forces. Especially untill the emergence of the terror organizations Hunchak and Dashnaktsutiun, in Trans Caucasus peace and security was predominant. This article Trans-Caucasia and Mehmet Emin Resulzade Party under the leadership of the Turkish Republic of Azerbaijan Democratic first established in the east, the Russian Bolsheviks in the country and its struggle against the Armenian Dashnak organization were studied. Muslim massacres of Turks and the issue of independence of the public archives of the press and other resources will be examined. All these sources of Armenians in Russia and western states with the support of an armed organization activities in the political committees have established and religious-church-axis in cooperation in the Caucasus Muslims against acts of terrorism, referring to the invasion and massacre clearly shows that

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler








Avrasya İncelemeleri Dergisi

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 626
Atıf : 2.545
2023 Impact/Etki : 0.014
Avrasya İncelemeleri Dergisi