Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 62
 Görüntüleme 81
 İndirme 50
Ana Sınıflarında Kaynaştırma Eğitimi Uygulamalarına İlişkin Öğretmen-rehber Öğretmen ve Ebeveyn Görüşleri
2015
Dergi:  
Uluslararası Türkçe Edebiyat Kültür Eğitim (TEKE) Dergisi
Yazar:  
Özet:

In this study; it is aimed to investigate the opinions of teachers, school counselors and parents of integration students and students with normal development towards the application of integration in preschool education, emerging issues, solutions and suggestions. (11) teachers working in the preschool class, (11) school counselors, (11) parents of preschool students with normal development and (11) parents of integration students studying in these classes joined the research. The research data collected through semistructured interviews and analyzed by using content analysis. As a result of the research; it is determined that teachers and school counselors made various preparations (preparations of the students and preparations of the parents and environment) and within the scope of these preparations benefited many different ways or applications. And again within the scope of the preparations, school counselors were observed to guide the teacher and the school administration with the children and the families. According to the opinions, integration applications had some problems and parents, students, administrators, teachers and the educational environment were seen to be the source of these problems. It is determined that the teachers organized meetings, individual interviews and classroom activities; and the school counselors applied seminars, orientations and persuasions for the solutions of the problems. Parents indicated that they applied to help of the teachers, school counselors, school administrators and doctors to solve the problems. All participants indicated the proposal that they need the support of the special education specialists within the scope of integration applications

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Uluslararası Türkçe Edebiyat Kültür Eğitim (TEKE) Dergisi
Uluslararası Türkçe Edebiyat Kültür Eğitim (TEKE) Dergisi