Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 175
 İndirme 56
 Sesli Dinleme 1
The Effects of Quizlet on Secondary School Students’ Vocabulary Learning and Attitudes Towards English
2019
Dergi:  
Asian Journal of Instruction (E-AJI)
Yazar:  
Özet:

The main purpose of this study is to investigate the effects of Quizlet online vocabulary application on vocabulary learning skills and attitudes towards English course. The pretest-posttest control group quasi-experimental design was used in the study. The study group consisted of 71 ninth grade students who were studying in Eskişehir in the 2018-2019 academic year. English Language Attitude Scale and Vocabulary Test were used to collect data. In the experimental and control groups, a total of eight lessons were conducted in four weeks. The data were collected before and after the implementation phase and analyzed by quantitative and descriptive analysis. The vocabulary post-test and retention test scores of the experimental group were significantly higher than the control group (p<0.05). The retention test in the experimental group showed a significant increase compared to the post-test, whereas a significant decrease was found in the control group (p<0.05). On the other hand, the positive attitude towards the English course showed a significant increase in the experimental group (p<0.05). However, there was no significant difference in the control group. In addition, the Quizlet application has made the lesson more fun, and it has increased the interest and motivation of the students, and facilitated vocabulary learning. Quizlet online vocabulary practice makes an important contribution to students’ vocabulary learning, the persistence of the vocabulary learned, and to developing positive attitudes towards English.

Anahtar Kelimeler:

0
2019
Yazar:  
Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Asian Journal of Instruction (E-AJI)

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 127
Atıf : 787
2023 Impact/Etki : 0.65
Asian Journal of Instruction (E-AJI)