Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 145
 İndirme 70
Trade Liberalization and Economic Growth: A Panel Data Analysis For Transition Economies In Europe
2019
Dergi:  
Journal of Economics Finance and Accounting
Yazar:  
Özet:

Purpose- In this study, the long-term and the short-term relationships between economic growth and trade liberalization for 13 transition countries in Europe were examined. Methodology- The dataset includes 303 observations from 1995 to 2016 for the variables of gross domestic product (GDP), export (EXP), import (IMP), gross fixed capital formation (GFCF), foreign direct investment (FDI) and human capital (HC). PLS Test, Pesaran (2004) CD-Test, Pesaran (2007) Unit Root Test, Swamy S Homogeneity Test conducted before causality and cointegration analysis. Dumitrescu & Hurlin (2012) Granger Panel Causality Test for short-term causality, and Westerlund ECM Panel Cointegration and PDOLS Estimator for long-term relationships analyses were employed. Findings- The short-term outcomes revealed that there is a bidirectional causality between (a) EXP and GDP, (b) GFCF and GDP, (c) FDI and GDP, (d) HC and GDP, and a unidirectional causality (e) from IMP to GDP. The long-term results show that (i) a 1% raise in EXP boosts GDP by 0.39%, (ii) a 1% raise in IMP boosts GDP by 0.11% (iii) a 1% raise in GFCF boosts GDP by 0.37% (iv) a 1% raise in FDI reduces GDP by 1.35%, (v) a 1% raise in HC boosts GDP by 0.54% in the long-term. Conclusion- Both in the short-term and the long-term trade liberalization has a positive impact on economic growth in mutual way between EXP, IMP and GDP as it is argued by the feed-back hypothesis.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Journal of Economics Finance and Accounting

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 380
Atıf : 411
2022 Impact/Etki : 0.111
Quarter
Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı
Q3
381/509

Journal of Economics Finance and Accounting