Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 166
 İndirme 54
Customer Complaints About E-commerce Sites: Content Analysis
2018
Dergi:  
The Eurasia Proceedings of Educational & Social Sciences
Yazar:  
Özet:

The number of ınternet users who are online shopping day by day increases. The development of the Internet has enable a more effıcıent means for consumers to gather product information, compare prices, and make purchases at any time and from anywhere. Growth in e-commerce volume suggests the need for an increase of investigations into online complaint activity. The Web-based consumer opinion platforms enable customers to share their opinions on and experiences with, goods and services with a other consumers. The purpose of this paper is to identify the dimensions of customers' e-complaints behavior towards e-commerce sites, and determine the rate of e-commerce sites’ managements respondency to these complaints. The data obtained from one of the most popular Turkish e-complaint sites “Sikayetvar.com”. In total, 6 e-commerce sites with highest complaint rates were selected as cases of the study. The consumer complaints from these e-commerce sites were analyzed through a qualitative content analysis. 26 January 2018 and 2017 were selected as the timespan for the complaint research. We chose 6 e-commerce sites, and we took 50 complaints from every group, a total of 300 consumer complaints for the analysis. The results indicated that, the subjects that the consumers most complain about have been identified as defective products, product return, refund, and behavior of call center employees. The most prominent problems with regard to order processing are observed as cancellation of order and non-delivery related issues.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
The Eurasia Proceedings of Educational & Social Sciences

Alan :   Eğitim Bilimleri; Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 847
Atıf : 316
2022 Impact/Etki : 0.067
Quarter
Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı
Q4
446/509

Eğitim Bilimleri Temel Alanı
Q4
212/232

The Eurasia Proceedings of Educational & Social Sciences