Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 27
 İndirme 2
Cyber-physical Systems and Cyber Security: A Bibliometric Analysis
2022
Dergi:  
OPUS Toplum Araştırmaları Dergisi
Yazar:  
Özet:

With the emergence of Industry 4.0, the use of advanced technologies has become widespread in both the manufacturing and service sectors. Among the most important of the advanced technologies used are cyber physical systems (CPS). Along with the use of technology, security has also become highly important. For this reason, along with CPSs, the issue of cyber security has also developed. For this purpose, in this study, bibliometric analysis of 827 studies published between 1999-2021 in the field of CPS and cyber security in journals scanned in Web of Science was performed. With the thematic evolution analysis, the change in the field has been revealed based on time. While the basic elements of cyber security issues were discussed in the period of 1999-2015, which was determined as the first period, issues such as smart grids and education were observed in the period of 2016-2019, which was determined as the second period. In the last period of 2020-2021, topics such as cloud computing, game theory and maritime cyber security have emerged. However, there are also CPSs and cyber security concepts that exist in all three periods. From this point of view, it can be concluded that the field of CPS and cyber security is not yet fully mature and more detailed studies are needed on basic issues, while interdisciplinary studies are expected to gain weight in the coming days, as it is a subject that has an impact on many different dimensions.

Anahtar Kelimeler:

Null
2022
Yazar:  
0
2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


OPUS Toplum Araştırmaları Dergisi

Alan :   Eğitim Bilimleri; Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 1.883
Atıf : 8.346
2022 Impact/Etki : 0.498
OPUS Toplum Araştırmaları Dergisi