Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 95
 İndirme 51
Cadmium-induced Antioxidant Status and Sister-chromatid Exchanges In Vicia Faba L.
2010
Dergi:  
Turkish Journal of Biology
Yazar:  
Özet:

The effects of cadmium (Cd) on antioxidant responses and sister chromatid exchanges (SCE) were studied in Vicia faba L. The activities of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), ascorbate peroxidase (APX), and glutathione reductase (GR), and the levels of ascorbate (ASC), glutathione (GSH), hydrogen peroxide, and malondialdehyde (MDA, indicator of lipid peroxidation) were measured. Genotoxicity was evaluated by measuring the changes in the mitotic index (MI) and sister chromatid exchanges (SCE). Increased activities of SOD and CAT were observed in plants treated with 50 and 100 µM Cd. It was found that APX activity increased remarkably with 50 µM Cd, but no significant changes were found in GR activity in any of the treatment groups. These changes in antioxidant enzyme activities were negatively correlated with lipid peroxidation. However, a positive correlation between the increase of H2O2 levels and Cd concentration occurred with all levels of Cd. A significant increase in the malondialdehyde (MDA) level was only observed at the highest (200 µM) Cd concentration. This finding suggests that membrane damage did not occur in moderate Cd frequency. SCE increased significantly in high Cd concentration (200 µM), while MI decreased. The results suggest that exposure of high Cd concentrations is cytotoxic as well as genotoxic for Vicia faba L. and also suggest that the 2 phenomena are related.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Turkish Journal of Biology

Alan :   Fen Bilimleri ve Matematik

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.576
Atıf : 2.913
© 2015-2024 Sobiad Atıf Dizini