Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 3
 Görüntüleme 14
 İndirme 11
WHAT DO THESES AND DISSERTATIONS TELL US ABOUT LEARNING DISABILITIES?
2022
Dergi:  
International Online Journal of Education and Teaching
Yazar:  
Özet:

The purpose of this study was to descriptively analyze theses and dissertations written “on learning disabilities. In line with this purpose, keywords such as “specific learning disability”, “specific learning disorder”, “learning disability”, “reading impairment”, “reading disability”, “dyslexia”, “writing impairment”, “writing disability”, “dysgraphia”, “mathematics impairment”, “mathematics disability” and “dyscalculia” were used for the review. The search including the studies published in 2020 put forth 31 master’s theses and 20 Ph.D. However, due to the official restrictions on the studies, the full texts of one master’s thesis and one Ph.D. thesis could not be downloaded. According to the findings, the first master’s thesis was published in 1996, whereas the first Ph.D. dissertation was published in 1998. Written by students from different graduate schools and different departments, these theses and dissertations were gathered around four skill areas. According to the number of theses and dissertations, these skills were reading, mathematics, writing, and science, respectively. Although the increase in the number of the studies written on the subject from different disciplines especially in recent years is considered positive, it is noteworthy that there is no content knowledge in the aforementioned studies conducted outside the special education departments taking into consideration the academic language used and how the study problems are addressed. The theses and dissertations were also explored in terms of participant types, data collection tools, validity-reliability works related to data analysis, and study results. The findings were discussed in the context of developments in the field of special education.

Anahtar Kelimeler:

0
2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
International Online Journal of Education and Teaching

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 232
Atıf : 90
International Online Journal of Education and Teaching