Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 7
 Görüntüleme 87
 İndirme 26
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Bağımsız Denetim Sistemi Üzerindeki Etkinliği
2019
Dergi:  
Istanbul Management Journal
Yazar:  
Özet:

In parallel with the development in audit approach occurring in the world, system and authorities over the system in Turkey has received their shares from those changes and in the light of the Turkish Commercial Code numbered 6102, with Decree Law numbered 660, “The Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority” was established. In this study, it has been examined that the duties and structure of “The Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority”, which is a relatively young institution in Turkish administrative organization, the extent to which it adapts to developments in the world, and how it has an impact on independent auditors and tax inspectors. 

Anahtar Kelimeler:

Public Supervision, Accounting and Audit Standards Institution's Effect on the Independent Audit System
2019
Yazar:  
Özet:

In parallel with the development in audit approach occurring in the world, the system and authorities over the system in Turkey has received their shares from those changes and in the light of the Turkish Commercial Code numbered 6102, with Decree Law numbered 660, "The Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority" was established. In this study, it has been examined that the duties and structure of "The Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority", which is a relatively young institution in Turkish administrative organization, the extent to which it adapts to developments in the world, and how it has an impact on independent auditors and tax inspectors.

Anahtar Kelimeler:

0
2019
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Istanbul Management Journal

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 230
Atıf : 1.082
2023 Impact/Etki : 0.2
Istanbul Management Journal