Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 1
GÖRÜNTÜLEME 21
İNDİRME 15
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Eli̇t Bayan Erkek Hentbolcularin Oynadiklari Pozi̇syonlarina Göre Fi̇zi̇ksel ve Fi̇zyoloji̇k Özelli̇kleri̇ni̇n İncelenmesi̇
Yazar:  
Yıl:  
2001
Özet:

Bu çalışmada, elit bayan-erkek hentbolcuların oynadıkları pozisyonlarına göre fiziksel ve fizyolojik özellikleri incelenmiştir. Türk Hentbol Milli Takımlarını oluşturan 30 bayan ve 30 erkek sporcunun yer aldığı çalışmada; yaş X=19.91±2.04 yıl, vücut ağırlığı X=70.26±10.61 kg, boy uzunlukları X=178.69±10.14 cm olarak saptandı. Elde edilen bulgular Windows için düzenlenmiş SPSS 9.05 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Buna göre, vücut yağ yüzdesi oranlarının karşılaştırılmasında pivotlar lehine (p<0.01) anlamlı bir fark saptandı. Esneklik ölçüm testleri olarak otur-uzan ve gövde fleksiyonu testleri uygulanmıştır. Sürat ölçümlerinde fotoselli düzenekte 10 metre ve 30 metre mesafeler ölçülmüştür. Anaerobik gücü Bosco Ergojump ile ölçülürken; pençe kuvvetleri el dinamometresi ile ölçülmüştür. Esneklik ölçümlerinde (Otur-Uzan ve Gövde Fleksiyonu) herhangi bir anlamlı ilişkiye rastlanmadı. Ergo Jump ölçümlerinde ise squat sıçrama, aktif sıçrama, elastik kuvvet ve ortalama sıçrama yüksekliği açısından istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmadı. Çoklu sıçrama anında yaratılan ortalama güç açısından kaleci ve orta oyun kurucuların aleyhine (p<0.01) anlamlı bir fark saptandı. Bayanlar için, çoklu sıçrama anında yapılan sıçrama sayılarında; kaleciler, orta oyun kuruculardan ve sağ oyun kuruculardan (p<0.01), erkeklerde ise sol kanatlar, sol oyun kurucular, kaleciler ve pivotlar; sağ kanatlardan, orta oyun kuruculardan ve sağ oyun kuruculardan (p<0.01) fazladır. Sürat ve pençe kuvveti ölçümlerinde ise herhangi bir fark saptanmadı. Sonuç olarak; "kalecilerin vücut yağ oranlarının yüksek, çoklu sıçrama sırasında yaratılan ortalama güç bakımından düşük, çoklu sıçrama anındaki sıçrama sayılarının yüksek çıkmış olması" kaleciler, yetenek seçiminde ve hentbol takım antrenmanlarında ikinci planda değerlendirildikleri düşünülebilir.

Anahtar Kelimeler:

Elit hentbolcüler,posizyon farklılıkları,cinsiyet farklılıkları,fizyolojik parametreler

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler