Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
1

GÖRÜNTÜLEME
18

İNDİRME
21

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
TÜRKÇE’NİN YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE SAFAHAT’TAN HAREKETLE ATASÖZÜ ÖĞRETİMİ

2015 - Tazegül Demir ATALAY -

Özet:in terms of learners and teachers the most difficulty size of Turkish education as a foreign language is teaching proverbs. Because proverbs have formed by considering the experiences of the community, often occured by using the words apart from the primary meanings, are cultural and verbal accumulations which expressed by less words and much matter. Proverb is one of the basic language structure that combines the culture with the native language. Proverbs largely create oral cultural heritage of the Turkish and known for facilitating communication in public memory by saying under certain circumstances. Teaching Material that using for teaching proverbs must be selected literary Works which contains pure language and will catch students attention . Mehmet Akif Ersoy also has an important place among the materials. Because Safahat work which collects Ersoys poems is a special work at text context that we can offer the students for using proverbs when and which environments. In this study firstly proverbs, which mentioned in Safahat, have been determined, then which they are used in level of B1, B2 and C1, C2 specific activites have been development. With prepared activities it has been aimed that not only teaching of proverbs but also development and cultural transmission of the four basic language skills.

Anahtar Kelime:Proverbs, Safahat, the teachıng Turkısh as a foreign language

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.