Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
22

GÖRÜNTÜLEME
40

İNDİRME
30

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
BİLİŞSEL DUYGU DÜZENLEME ÖLÇEĞİNİN TÜRKÇEYE UYARLANMASI: GEÇERLİK VE GÜVENİRLİK ÇALIŞMALARI

2010 - Oya ONAT,Mustafa OTRAR -

Özet:The purpose of the study is evaluating the validity and reliability Cognitive Emotion Regulation Questionnaire, which is intended to measure of university students’ emotion regulation skills, developed by Garnefski, Kraaij ve Spinhoven. The research has been conducted with 466 (156 female, 310 male) university students attending the Marmara University. Their age range between 18-33. Criterion related validity indicated that there was significant correlation between “Cognitive Emotion Regulation Questionnaire” and Negative Mood Regulation Scale-NMR (r=,-572). Cronbach alpha, item-total correlations, item remainder correlations, and test-retest methods were used to calculate the reliability of the inventory. Cronbach alpha coefficient of the scale was found “α=,784”; test-retest correlation coefficient was “r=. 1,00”. Item-total correlation co-efficiencies vary between “,188” and “,468” item-reminder correlation co-efficiencies vary between “,104” and “,392” According to the results of item analysis, all item had a high discrimination index value. Results of analyses showed that the Cognitive Emotion Regulation Questionnaire is a valid and reliable measurement. Key words: Emotion regulation, reliability and validity.

Anahtar Kelime:Duygu düzenleme, geçerlik, güvenirlik

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.