Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 25
GÖRÜNTÜLEME 48
İNDİRME 33
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Türkçeyi̇ Yabanci Di̇l Olarak Öğrenen İranli Öğrenci̇leri̇n Konuşma Kaygilarinin Değerlendi̇ri̇lmesi̇
Yazar:  
Yıl:  
2015
Özet:

It is seen that anxiety level plays an important role for students learning Turkish as a foreign language in terms of improving and using language skills. In this regard, identification of elements affecting anxiety level regarding language skills (speaking, writing, reading, listening) will be guididing. In light of this hypothesis, this study aims to identify anxiety level of Iranian learners learning Turkish as foreign language and interpret their anxiety levels in terms of various variables. “Second Language Speaking Anxiety Questionnaire” consisting of 12 items and developed by Woods (2006) was employed in the study. Sample of the study is composed of 111 students who have been learning Turkish as a foreign language at Tahran Yunus Emre Turkish Culture Center at B level(intermediate) and C level(advanced). After data analyses, it has been seen that speaking anxiety level of Iranian learners learning Turkish as foreign language does not demostrate statistically significant results with regard to age, gender, educational status, language level, daily watching frequency of TV channels broadcasting in Turkish and frequency of listening Turkish songs. However, it has been seen that speaking anxiety levels of Iranian learners learning Turkish as foreign language show statistically significant results with the variable of frequency of daily speaking with Turkish native speakers

Anahtar Kelimeler:

Yabancı Dil Olarak Türkçe, Konuşma Kaygısı, Türkçe Öğretimi

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler