Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
3

GÖRÜNTÜLEME
39

İNDİRME
32

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
İLKÖĞRETIM DIN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BILGISI ÖĞRETIM PROGRAMINDA SAYGI DEĞERI

2018 - İsmail Arıcı,Kenan MADEN -

Özet:Küresel çaptaki değişimler, dünyada ve ülkemizde değerlerin yeni yetişen nesle kazandırılması konusundaki hassasiyeti artırmıştır. Bu nedenle ülkemizde okul öncesi kurumlardan başlanarak eğitimin bütün aşamalarında değerler eğitimi üzerinde titizlikle durulmaktadır. İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (İDKAB) dersi öğretim programında da öğrenciler tarafından kazanılması beklenen birtakım değerler vardır. Bu değerlerden biri de, “ hatır gözetme, hatır sayma, bazı şeyleri önemseme ve onları incitmekten çekinme, kıymet verme itibar etme, mukaddes bilinen şeyleri yüceltme duygusu” olarak tanımlanan saygıdır. Literatür taramasında, bir değer olarak saygının eğitim sistemindeki özellikle İDKAB dersi öğretim programındaki yerine yönelik araştırmaya rastlanılmamıştır. İşte bu araştırmanın amacı da, yürüklükteki ve Temmuz 2017 tarihinde askıya çıkarılan İDKAB dersi öğretim programında kazanılması beklenen değerlerden biri olan saygı değerinin programın genelinde, amaçlarında, öğrenme alanlarında, ünite içerikleri ve kazanımlarında nasıl yer aldığını tespit etmektir. Araştırmada, İDKAB dersi öğretim programlarında saygı değerine yer verilmesine rağmen eksiklerin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. 

Anahtar Kelime:Saygı, İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi, ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretim programı, değer

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.