Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 12
Görüntüleme 69
İndirme 41
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
The Relationship Between Levels Of Nomophobia Prevalence and Internet Addiction Among High School Students: The Factors Influencing Nomophobia
Yazar:  
Yıl:  
2018
Özet:

The purpose of this study is to investigate the relationship between nomophobia levels of high school students and their Internet Addiction. This study also investigates the factors including duration of smartphone and mobile Internet use that trigger and create this phenomenon. In order to explore the prevalence of nomophobia among high school students, the survey model was adopted in this study. As part of this survey, 929 high school students were randomly selected among 9th to 12th graders from Turkish high schools in different socioeconomic areas of Afyon, Ankara, and Mardin provinces. In the data collection process, a demographics questionnaire was employed, as well as a nomophobia scale and Internet addiction scale. According to the results, the nomophobia levels of high school students were found to be slightly above average. Pertaining to gender differences, female students have a higher tendency to exhibit nomophobic behaviors compared to male students. Additionally, students’ grade levels (which could also be considered as age) has no effect on the prevalence of nomophobia. Considering the duration of smartphone ownership, it was found that the longer the duration of smartphone usage, the higher the risk of exhibiting nomophobic behaviors. Finally, the results indicated that the higher the level of student Internet addiction, the more nomophobic behaviors they tend to exhibit.

Anahtar Kelimeler:

Nomophobia, High school students, Smartphone Internet addiction

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler