Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
1

GÖRÜNTÜLEME
33

İNDİRME
16

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
TARİHÎ PERSPEKTİFTEN BİLİM DİLİ OLARAK TÜRKÇE

2005 - MUSTAFA ÖZKAN -

Özet:Although the earliest written works of Turkish belong to the 8th century, it is mostly considered that a reŞned oral tradition precedes these written period. Owing to Turks conversions, and migrations and expeditions through the Euroasia for centuries, Turkish interacted with other languages and cultures. During these interactions, Turkish social and mental world view handled the new life styles, concepts and vocabulary. At the beginning of these confrontations and transformations, Turkish largely tended to employ Turkish equivalent patterns rather than the original ones. In this paper, some samples of this tendency in linguistic level and some equivalents for the original terms are exhibited, in particular of the religous and medical ones Indeed, all these denote the capability of creating new words for the new conditions in Turkish and refutes the claim that it couldn’t be the language of scientiŞc activities

Anahtar Kelime:Turkish, science, Islam, Budism, religious terms, medical terms

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.