Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
21

İNDİRME
15

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
OSMANLI DEVLETİ'NDE CİZYE VE 19. YÜZYILA AİT BİR CİZYE DEFTERİ: CİZRE SANCAĞI'NIN CİZYE DEFTERİ (CİZYE DEFTER NUMARASI: 375)

2006 - İbrahim ÖZCOŞAR Hüseyin Haşimi GÜNEŞ,İbrahim ÖZCOŞAR -

Özet:Osmanlı Devleti’nin gelirleri arasında önemli bir yer tutan cizye, 19. yüzyılda bazı değişikliklere uğramasına rağmen, 1855 yılına kadar aynı isimle varlığını devam ettirmiştir. Osmanlı arşiv belgeleri arasında cizye defterleri, ait olduğu dönem ve bölge açısından önemli bilgiler sunan kayıtlardır. Cizre Sancağı’na ait 375 numaralı Cizye Defteri, bu açıdan değerlendirildiğinde, ait olduğu dönemle ilgili sosyal ve iktisadi açıdan önemli bilgileri ihtiva etmektedir

Anahtar Kelime:Cizye, Cizye Defteri, Cizre, Osmanlı Arşivi

Bu Yayına Atıf Yapanlar