Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
2

GÖRÜNTÜLEME
35

İNDİRME
26

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
SPOR GAZETECİLİĞİ ÖRNEĞİNDE İNTERNET GAZETECİLİĞİNİN GELENEKSEL GAZETECİLİĞE ETKİSİ

2013 - Aysun KÖKTENER - https://doi.org/10.18094/si.14648

Özet:With the opportunities it provides to reach and disseminate information, the Internet, which entered our lives towards the end of the 20th century and developed in a great speed due to fast globalization, has become an indispensable tool for the field of journalism. This study examines the influence of the Internet on the traditional journalism especially in the context of sports journalism. We emphasized the following: the development process of the Internet based journalism since the second half of the 1990s, the rate of the Internet usage in Turkey and abroad, and the rate of reading newspapers online which is a clear indication of changing attitude of readers from traditional to digital. In addition, we examined four daily sport newspapers, Fanatik, Pas Fotomaç, Efsane Fotospor and Fotogol, between 2007 and 2011 in terms of content analysis, yearly circulation figures and their Internet pages. As a result of the developments of newspapers and their Internet sites, the Internet has enjoyed priority in transmitting the news and reversed the process of news production. As the young generation switches its news reading habit in favor of the Internet, print journalism will lose its traditional ground to the Internet. It will be useful, especially for the field of sports journalism, that it would focus on in depth qualitative analysis, whose focus goes beyond soccer

Anahtar Kelime:Traditional journalism, internet journalism, sports journalism

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.