Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 6
GÖRÜNTÜLEME 44
İNDİRME 32
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
The Effect Of Digital Stories On Fifth-Grade Students’ Motivation
Yazar:  
Yıl:  
2018
Özet:

Abstract Social studies is a discipline which includes mainly the subjects related to abstract concepts. Digital stories have an important role in materialising abstract thinking. Storytelling, story listening, story reading improve creative thinking and story provides permanent learning when combined with education. Digital storytelling is a method that can be used to develop students’ skills appropriate to the age we live in, to arouse their perceptions, to encourage them, and to increase their motivation to learn. Presenting the effect size of using digital stories on training individuals in the digital age on motivation will reveal the importance and requirement of using digital stories appropriate to the current age. The purpose of this study is to examine the effect of using digital stories while lecturing about subjects in the “Realizing Dreams” unit of the Social Studies course on students’ motivation. The study group includes 72 fifth-grade students in two different classes of Makbule Suleyman Alkan Secondary School, located in Izmir. In this study, an experimental model was used. Also, Turkish version (Kutu & Sözbilir, 2011) of the ARCS motivation survey developed by Keller (1987) was used to measure the motivation.  As a result of the research, a significant difference was found in support of the experimental group which digital stories were used in terms of general motivations and sub-dimensions (attention-compliance and trust-satisfaction). In this context, it can be said that the student group in which digital stories are used as material is more motivated in terms of general motivation and sub-dimensions than the student group in which the videos in Eba are used as material.

Anahtar Kelimeler:

"> Submission » DergiPark Toggle Navigation

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler