Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 63
 İndirme 35
Factors Influencing Consumer Preferences On Natural and Non-natural Cosmetics In Turkey
2014
Yazar:  
Özet:

The individual consumer has a set of preferences and values whose determination is outside the realm of economics. Consumer makes decisions by allocating their scarce income across all possible goods in order to obtain the greatest satisfaction. Formally, consumers maximize their utility subject to budget constraint. Natural and organic cosmetics create a global trendsetter with its market growth. The changing values of the society are the primal reason why cosmetics go green. Today’s consumers prefer to avoid toxic ingredients by using natural and organic cosmetics. The two largest markets for pure natural and organic cosmetics are in North America and Europe and The Turkish market is one of the most exciting and dynamic markets in Europe at present. In this study it is examined the factors influencing consumer preferences on Natural and Non- Natural Cosmetics Products in Turkey

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler