Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 1
Görüntüleme 67
İndirme 33
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
The Relationships Between Cognitive Style Of Field Dependence and Learner Variables In E-Learning Instruction
Yazar:  
Yıl:  
2014
Özet:

This study examines the relationships between cognitive styles of field dependent learners with their attitudes towards e-learning (distance education) and instructional behavior in e-learning instruction. The Group Embedded Figures Test (GEFT) and the attitude survey (for students’ preferences) towards e-learning instruction as distance education was administered to 157 students enrolled in various distance education programs at Fatih University, in Turkey. The study findings indicated that students’ cognitive style of field dependence was correlated with their attitudes and preferences for students’ roles in e-learning for distance education. Other factors such as a previous background in e-learning, including gender, educational level, use of social networks, and e-learning tools, and preferences for instructional variables and assessment in distance learning processes were also used. Finally, technological, motivational, and instructional-learning variables in learner interface design (LID) for e-learning instruction were correlated with students’ learning outcomes, attitudes, perceptions and preferences in learner interface design (LID) and attitudes toward e-learning instruction. At the end of the study, research questions were tested and instructional variables for distance education were indicated in tables. The findings were then assessed to see if they supported previous research or not and considered to future expectations for distance education and learner interface design (LID) procedures with field dependence learners.

Anahtar Kelimeler:

Field dependence, instructional Variables, e-Learning Attitudes, Learner Interface Design Variables.

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler