Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
37

GÖRÜNTÜLEME
48

İNDİRME
27

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
EĞITIM KURUMLARINDA ÖRGÜTSEL BAĞLILIK: MESLEK YÜKSEKOKULLARI ÜZERINE BIR ARAŞTIRMA

2014 - Ahmet Yaşar DEMİRKOL -

Özet:Educational organizations are social and open systems that have predetermined goals; they coordinate activities and interact with the environment to achieve these goals (Daft, 2004). Because organizations have predetermined goals and objectives set by people, the human factor is an indispensable part of the organization. For the continuity and compatibility of the organization it is very important what this factor feels and thinks, how they behave, and whether or not they are efficient. Structure, management, leadership, authority, communication, human relations, organizational behaviors, and many other factors related to organizational life show differences from one organization to another. The concept differentiating organizations from each other and affecting them in all conditions is organizational culture (Torun, 2012). Different metaphors have been developed to explain the structures and functions of organizations in addition to theories and models. These include machine, organism, brain, and culture metaphors (Alvesson, 2002). Organizational culture also includes dimensions like leadership, motivation, and organizational commitment. Organizational commitment plays an important role on the efficiency and effectiveness of organizations; there are personal, organizational, and environmental factors that affect organizational commitment. Researches in this field show that managers can influence these factors and increase the commitment of employees towards their organization (Durna & Eren, 2005).

Anahtar Kelime:Organizational commitment, Affective commitment, Continuance commitment, Normative commitment, Vocational education

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.