Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
11

İNDİRME
17

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
HOW DO INTERNAL MARKETING ACTIVITIES AFFECT ORGANIZATIONAL COMMITMENT? THE MEDIATING ROLE OF JOB SATISFACTION

2019 - Metin OCAK,Aslıhan YAVUZALP MARANGOZ - https://doi.org/10.18092/ulikidince.542453

Özet:In this study the mediating role of job satisfaction over the impacts of organizations’ internal marketing acitivities on employees’ organizational commitment is examined. The sample of the study consists of 356 employees from several sectors. Mediation tests were carried out with traditional and modern methods to the data obtained through electronic survey method from these employees. Both analysis methods showed that job satisfaction has a partial mediating role in the relationship of internal marketing and employees' organizational commitment. Depending on these findings, it is suggested that organizations’ internal marketing activities are important for increasing organizational commitment of employees. However, this effect can be increased with developing job satisfaction through internal marketing acitivities.

Anahtar Kelime:Internal Marketing, Organizational Commitment, Job Satisfaction, Mediating Role

Bu Yayına Atıf Yapanlar