Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
23

İNDİRME
11

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
İBN BÂCCE’NIN TOPLUM VE FELSEFEYE BAKIŞI

2019 - Bayram TAMTÜRK -

Özet:Batınınbüyük filozoflarından biri olan, İbn Bâcce, diğer Felasife’nin temel politik savlarına meydan okuyan, çok orijinal bir filozof olarak görüldü. Bu savlar filozofun toplumla ilişkisi üzerine Platonik ve Aristotelyen düşüncelerin geçerliliği ve Kur’an’ın politik bağlantısıdır. Erwin Rosenthal özellikle İbn Bâcce’nin bu konulardaki hederedoks yaklaşımını göstermeyi denemekle ilgilenmiştir. Bu makaledeki iddia Rosenthal’ın da ileri sürdüğü gibi İbn Bâcce’nin felsefenin ana akımından hiç de uzak olmadığıdır. Onları öncelikli olarak felsefe ve dini uzlaştırma ile ilgili görmenin hatalı ve verimsiz olabileceğine dair filozoflara geleneksel yaklaşıma yer veren daha geniş bir öneri de vardır.

Anahtar Kelime:İbn Bâcce, Avempace, AVEMPACE, Ibn Bajjah, Felsefe, İslam Felsefesi Tarihi

Bu Yayına Atıf Yapanlar