Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
23

GÖRÜNTÜLEME
44

İNDİRME
31

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
YOKSULLUĞUN KADINLAŞMASI: ALTINDAĞ ÖRNEĞI

2010 - Gülsüm ÇAMUR DUYAN - https://doi.org/10.21560/spcd.54833

Özet:This study focuses on the feminisation of the poverty that is the another dimension of poverty as a long standing social problem. Women are directly affected from the implications of the poverty, and they are trying to use more effectively the coping mechanism with poverty on behalf of the family whom they live, and dependent persons of the family as child, elderly and ill persons, so that it is very important to consider the women poverty from spesific perspective. The main purpose of this study is to discuss the general characteristics of poor women, how they consider the poverty and themselves, and poverty related problems. As a result of this study, more than half of the participants are in early adulthood, their education level is low, and most of them are married. It is determined that most of the women and their families are living in the houses with poor conditions, they can not meet their basic needs such as food, shelter, and dress in a minimum level. Finally, as a result of profound poverty, most women described the poverty with negative connotations, and they experience violence at home, food (eating two meals a day), physical health (chronic illnesses), and psychological health (depression, attempt to suicide) problems.

Anahtar Kelime:Feminisation of poverty, poverty related problems, struggle with poverty, social work

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.