Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
3

GÖRÜNTÜLEME
45

İNDİRME
2

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
OKUL ÖNCESINDE DEĞERLER EĞITIMI PROGRAMININ YAYGINLAŞTIRILMASI ÜZERINE BIR ARAŞTIRMA

2015 - Münire ŞAFAK, Fatma BAYRAK, Nurşen ŞİRİN, Banu USLU, Çağla GÜR, Nurcan KOÇAK, Caner YAZICI, Arzu DEMİRCAN -

Özet:2012- 2013 eğitim-öğretim yılında Turgut Özal Üniversitesi ve Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’ nün ortaklaşa yürüttüğü “ Değerler Eğitimi Projesi” kapsamında 200 okul öncesi öğretmenine eğitim veril miştir. Öğretmenlerin sınıflarında uygulamaları ve olumlu dönütler elde ettiklerini belirtmeleriyle okul öncesi öğrencileri için geliştirilen Değerler Eğitimi Programı, 2013 -2014 eğitim öğretim yılında öğretmenlerden ve Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen talepler doğrultusunda Ankara’nın 19 i lçesinde yaygınlaştırılmıştır. Bu yaygınlaştırma çalışması kapsamında daha önce eğitim almış olan 19 öğretmen formatör olarak yetiştirilmiştir. Formatör öğretmenler ilçelerde bulunan öğretmenlere eğitim vermişlerdir. İlçelerdeki öğretmenler eğitim sürecinde programı sınıflarında uygulamışlardır. Bu araştırmada formatör öğretmenlerden eğitim alarak programı sınıflarında uygulayan öğretmenlerin Değerler Eğitimi Programına yönelik düşüncelerini ortaya koymak ve buradan yola çıkılarak programın formatörler tarafından eğitim verilmesi suretiyle yaygınlaştırılması durumunda or taya çıkabilecek sonuçlarla ilgili bilgi sahibi olunması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, eğitimler ve öğretmenler tarafından sınıfta gerçekleştirilen uygulamalar tamamlandıktan sonra Değerler Eğitimi Programı eğitimi almış olan 237 öğretmenden aldıkları eğitimi ve programı değerlendirmeleri istenmiş ve öğretmenler proje değerlendirme formunu doldurarak araştırmacılara ulaştırmışlardır. Araştırmacılara 88 form ulaşmıştır. Öğretmenlerin program ve formatör öğretmenlerden almış oldukları eğitime yönelik görüşleri bu 88 form kapsamında değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin uyguladıkları program ve aldıkları eğitime yönelik görüşlerine yönelik olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen Öğretmen Değerlendirme Formu ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, bazı öğretmenlerin yaşamış oldukları birtakım zorluklar olmakla birlikte genelde programa ilişkin olumlu görüş belirttikleri, programın yaygınlaştırılması ve araştırmacıların değil formatörlerin eğitim vermesi durumunda da eğitime katılan öğretmenlerin olumlu kazanımlar elde ettiği, sınıflarındaki uygulamaların sonuçlarından verim aldıklarını düşündükleri dolayısıyla programın Türkiye genelinde yaygınlaştırma çalışmalarına başlanabileceği düşünülmektedir.

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız Kampüs Dışı Erişim için buraya tıklayarak kurumsal E-Mail adresinizi girebilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresinize gelen kod ile Sobiad'a kurum dışından giriş yapabilirsiniz.