Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
1

GÖRÜNTÜLEME
2

İNDİRME
2

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
NATIONALISM AND HUNGARIAN EDUCATION POLICY: ARE THE LITERARY WORKS OF CÉCILE TORMAY, JÓZSEF NYIRŐ, AND ALBERT WASS APPROPRIATE FOR THE HUNGARIAN SCHOOL CURRICULUM?

2014 - Ágnes Huszár - https://doi.org/10.5195/ahea.2014.140

Özet:Recently there have been attempts in Hungary to rehabilitate authors with nationalist, anti-Semitic, and national socialist views and integrate them into Hungarian literary canon, including the suggestion that the works of Cécile Tormay, József Nyirő, and Albert Wass become compulsory school literature. Since one of the most important goals of Hungarian literary education is to reinforce a sense of Hungarian nationalism, the focus is primarily on the authors rather than their literary works and they tend to be presented as role models to students. This paper aims to show that, given that the three authors mentioned above have publicly participated in anti-Semitic and pro-Nazi activities, it would be unethical to place them in a position where they may be lauded as role models for children. It is also argued that only a small part of the literary work of these three authors can be considered aesthetically valuable while all of them had written works containing anti-Semitic and faux-historical elements. Both the authors’ choice of topic and their literary style makes them unsuitable as compulsory school literature for children.

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.