Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
3

GÖRÜNTÜLEME
42

İNDİRME
19

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ANADOLU AĞIZLARINDAKI DOĞU KÖKENLI SÖZCÜKLERIN SES BILGISI AÇISINDAN GÖRÜNÜMLERI -ÜNSÜZLER-

2013 - Murat KÜÇÜK - https://doi.org/10.1501/Trkol_0000000257

Özet:Words of Eastern origin should be one of the subjects of Turkish dialect research and studies. Words of Eastern origin have, in comparison with other loan words, a particular place and historical background in Turkish vocabulary. There are many words of Eastern origin borrowed from Arabic and Persian in Turkish dialects as in the written language. Many of these words surviving in dialects drifted away from their original form through a variety of sound changes and conformed to the sound characteristics of Turkish. Thus, in this study words of Eastern origin used in Turkish dialects have been phonetically examined. The study collected many examples of words of Eastern origin and showed consonant changes in these words. To this end, 48 books were selected among works on dialects published from 1940 to 2013 and sample words were scanned from these books. The aim of this article is to draw attention to the use of words of Eastern origin in Turkish dialects, to outline sound events in sample words and to try to determine how the people of Anatolia pronounce Arabic and Persian words in dialects and what changes they make when using these words

Anahtar Kelime:language contact, Turkish dialects, vocabulary, words of Eastern origin, phonology, sound change, consonant

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.