Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
6

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
KOLESTEROL ESTER PROTEINI VE REOPERATIF KORONER ARTER CERRAHISI

2006 - Onur GÖKSEL, Bayer ÇINAR, Veysel ŞAHİN, Sinan KUT, Uğur FİLİZCAN, Şebnem ÇETEMEN, Olgar BAYSERKE, Ergin EREN -

Özet: Koroner arter bypass cerrahisi sonrası greftleri tıkanmış olan hastalarda, kolesterol ester transfer proteininin (KETP) aktivitesi değerlendirildi. Çalışma planı: Haziran 2003 Kasım 2004 tarihleri arasında koroner arter bypass tekrar cerrahisi geçiren 20 hasta (grup 1) ile kontrol grupları (primer koroner bypass cerrahisi geçiren 20 hasta [grup 2] ve iskemik nedenlere bağlı olmayan kalp kapak ameliyatı geçiren 20 hasta [grup 3]) KETP aktivitesi, hastaların özellikleri ve hastane mortalite/ morbiditesi açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel inceleme açısından grup 2 ve 3 bazı değerlendirmelerde progresif aterosklerozu gösterdiği öngörülen "grup B" olarak adlandırıldı. Bulgular: En yüksek KETP aktivitesi grup 1'de bulundu (sırasıyla 14.28±3.87; 5.42±3.59; 7.08±3.87- grup 1'le karşılaştırıldığında p<0.05). Grup 1 hastalarının yarısında daha önce üç greft kullanıldığı belirlendi (2.85±0.99 greft/hasta). Kaybedilen tek hasta ve belirlenen üç peroperatif miyokard infarktüsü olgusundan ikisi grup 1'de idi. Kolesterol ester transfer proteinin aktivitesi açısından 9.34 değeri progresif aterosklerozun başladığı sınır olarak belirlendi. Kullanılan ROC (receiver operating characteristic curve) analizinde eğri altında kalan alan 0.085- çok iyi olarak bulundu. Sonuç: Genç hastalarda KETP aktivitesinin taranması, bu hastaların orta ve uzun dönem prognozu hakkında bilgi verebilir ve özellikle KETP aktivitesi sınırın üzerindeki hastalarda "aterorezistan" (örn. arteryel) greftlerin tercihi önem kazanmaktadır.

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Benzer Makaleler
Ali Kemal Gür, Serkan Akdağ, Koray Demirel, Dolunay Odabaşı, Alper Sami Kunt
Okan ÖZOCAK,Orhan BOZOĞLAN,Faruk SERHATLIOĞLU,Bülent MEŞE,Kemalettin ERDEM,Cemal KAHRAMAN
İbrahim Burak ŞEKER, Sadiye DENİZ ÖZSOY, İsmail KOŞAR, Ayhan UYSAL, Mehmet Ali YEŞİLTAŞ, İsmail HABERAL
Cevdet FURAT,Halil İbrahim UÇAR,Mustafa TOK,Mehmet ÖÇ,Bora FARSAK,Murat GÜVENER,A. Cem YORGANCIOĞLU,Rıza DOĞAN,Metin DEMIRCIN,İlhan PAŞAOĞLU,Ünsal ERSOY