Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 28
 İndirme 7
SÜRÜ OTONOM İHA SİSTEMLERİNİN MUHAREBE SAHASINDA UYGULAMA TAKTİKLERİ VE GELİŞTİRİLEN YENİ TEKNOLOJİLER
2023
Dergi:  
Savunma Bilimleri Dergisi
Yazar:  
Özet:

Dünyada, sürü halinde otonom bir şekilde görev yapacak olan İnsansız Hava Aracı (İHA) ile ilgili birçok proje yürütülmekte ve geleceğin harekât ortamında da kullanılacağı öngörülmektedir. Özellikle yapay zekâ, otonomi, nesnelerin interneti, bulut veri ve 5G gibi teknolojilerin yaygınlaşması ile sürü halinde otonom harekât icra edebilen İHA’lar geliştirilmeye başlanmıştır. Bu gelişmelere paralel olarak değişen harekât ortamında, Sürü Otonom İHA’lara sahip olan ordular icra edilecek harekâtlarda karar icra döngüsünü kısaltarak stratejik, operatif ve taktik seviyede çok büyük avantaj sağlayacaklardır. Bu makalenin amacı Sürü Otonom İHA’ların kullanımının muharebe ortamında oluşturacağı etkilerin değerlendirilerek gelecek dönemde icra edilecek harekâtlarda daha etkin olarak kullanılmasını sağlamaktır. Makalede, Sürü Otonom İHA’lar ile ilgili yürütülen projeler ve Sürü Otonom İHA’ların muharebe ortamında kullanım taktikleri incelenmiş, bir senaryo oluşturularak gelecek dönemde icra edilecek harekâtlarda etkin olarak kullanımı değerlendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler:

Implementation tactics and developing new technologies in the field of autonomous supply systems
2023
Yazar:  
Özet:

In the world, many projects related to the Unmanned Aircraft (IHA) are being carried out, which will operate autonomously in large numbers, and it is expected to be used in the future movement environment. In particular, with the spread of technologies such as artificial intelligence, autonomy, Internet of Things, cloud data and 5G, IHAs that can perform autonomous movements in large numbers have begun to be developed. In the movement environment that changes parallel to these developments, the armies with the Suru Autonomous IHA will provide a great advantage at the strategic, operational and tactical level by shortening the decision-making cycle in the movements to be carried out. The objective of this article is to ensure that the use of Suru Autonomous IHA will be used more effectively in the movements to be carried out in the future period by evaluating the effects that the use of Suru Autonomous IHA will create in the battle environment. In the article, the projects carried out in connection with the Suru Autonomous IHAs and the tactics of use of the Suru Autonomous IHAs in the battle environment were studied, a scenario was created and the effective use in the movements to be carried out in the future period was evaluated.

Anahtar Kelimeler:

0
2023
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Savunma Bilimleri Dergisi

Alan :   Mühendislik; Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 305
Atıf : 1.267
Savunma Bilimleri Dergisi