Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
50

İNDİRME
38

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
DEVELOPMENT AND EXPERIMENTAL EVALUATION OF A 3D ULTRA-WIDEBAND LOCALIZATION SYSTEM

2017 - ALI MUQAIBEL -

Özet:In this paper, an ultra-wideband (UWB) synthetic aperture radar system that can perform 3D localization of objects is implemented. The system consists of a moving platform that positions two UWB horn antennas. The 3D image construction is performed using the delay-sum beamforming algorithm. Experiments were performed using two data acquisition techniques, namely, background measurements technique and change detection. The former can be used for imaging stationary targets while the latter is applicable for moving objects. At different distances and orientations from the antennas, various targets were imaged. Through-wall imaging was also considered. The system is augmented with a graphical user interface that allows the user to change input parameters and display a 3D image of the target along with plots of frequency and time analysis at different antenna positions. The results demonstrate the system applicability for many indoor applications.

Anahtar Kelime:Localization, radar imaging, through wall imaging, ultra-wideband, synthetic aperture radar

Bu Yayına Atıf Yapanlar