Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
71

İNDİRME
53

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
GRAFEN TAKVIYESI MIKTARININ TITANYUM MATRISLI KOMPOZITLERIN ÖZELLIKLERINE ETKISI

2017 - Tuğba Mutuk,Mevlüt Gürbüz -

Özet:Bu çalışmada titanyum matrisli grafen takviyeli kompozitler toz metalürjisi yöntemiyle üretilmiştir. 5-8 nm çapında grafen nanotabakalar (GNT) ve titanyum (yaklaşık 45µm boyutunda) kompozit üretiminde kullanılmıştır. Yapılan literatür araştırmaları sonucunda ısıl işlem sıcaklığı 1000oC ve GNT katkı oranı % 0,0.15,0.30,0.45 ve 0.60 olarak belirlenmiştir. Kompozit numuneler üzerinde yapılan yoğunluk, sertlik ve mikroyapı analizleri sonuçlarına göre,iyi yoğunluk değeri ağ. %0.15 grafen katkılı numunede (%91 yoğunluk) elde edilmiştir. Sertlik değerleri ise, saf titanyumun 304 HV iken ağ. %0.15 grafen katkılı kompozitte 410 HV değerine kadar ulaşmıştır. Mikroyapı analiz sonuçlarına göre, saf titanyum numunesinde gözenekler yer alırken, ağ. %0.15 grafen katkılı kompozitlerde daha iyi bağ oluşumu ve arayüz etkileşimleri nedeniyle yoğunluk artışı gözlenmiştir.

Anahtar Kelime:Grafen, titanium, kompozit, sinterleme, mikroyapı, sertlik

Bu Yayına Atıf Yapanlar