Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
48

İNDİRME
31

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
VIDEO ENHANCED RFID TRACKING SYSTEM

2015 - Nafiz Arica,Anil Celik,Bayazit Karaman,Coskun Bayrak,Onur Kececi - https://doi.org/10.18100/ijamec.04378

Özet:Generally speaking, crimes in which vehicles are used are generally highly organized criminal activities affecting all regions of the world and with clear links to illegal activities and terrorism [3]. Therefore, catching illegal vehicles on the roads is an important preventive measure in security. In this paper, we propose a Video Enhanced RFID Tracking System to monitor the activities of vehicles through the use of readers, tags, and video together. The proposed system retrieves the registered visual properties of vehicles in the environment by querying their RFID tags on the database in the Command Control Center. It processes the video frames simultaneously, and extracts the visual features of detected vehicles. The information collected both from video and RFID database query is then combined in such a way that they validate each other. If an inconsistency is detected in this process an existence of illegal vehicle is found in the environment.

Anahtar Kelime:vehicle detection, vehicle tracking; video enhanced RFID tracking

Bu Yayına Atıf Yapanlar