Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
36

İNDİRME
20

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
SIMULATED ANNEALING APPROACH FOR SOLVING A TIME DEPENDENT ORIENTEERING PROBLEM

2016 - M. BEHDADNIA,I.N. ASKERZADE - https://doi.org/10. 1501/commua1-2_0000000091

Özet:This paper aims to deal with the Time-Dependent Orienteering Problem (TDOP) which is a specific type of the Orienteering Problem in which a real life application is modelled that suggests an efficient tour plan for Istanbul. In this specific problem, the traveling time between two points relies on the tour starting time. The problem is solved with a simulated annealing approach which is a heuristic method and provides a tour route with a limited time while considering the traffic in the city. This TDOP problem deals with dynamic initial points while intending to choose the route with high score. Visiting points in Istanbul and various initial points are considered to solve this problem

Anahtar Kelime:Itinerary planning, simulated annealing, metaheuristic methods, time dependent orienteering problem

Bu Yayına Atıf Yapanlar