Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
The Trouble Of Misrepresentation In Dretske’s Information-theoretic Account
2018
Yazar:  
Özet:

20. yy. doğalcı kuramların yükselişi ve gelişiminin çağı olmuştur. Dile dönüş hareketinin ve pozitivist yaklaşımın yan etkilerinin terkibiyle birlikte, felsefeciler dilin ve zihnin doğasına dair bazı kronik tartışmaları yeniden düşünüp doğalcı çözümler öne sürmeye başladılar. Knowledge and the Flow of Information kitabında, Fred Dretske bilgi ve temsil için doğalcı bir açıklama önermiştir. Ona göre, enformasyon-kuramsal açıklama hem epistemolojideki hem de zihin felsefesindeki doğalcılık şartlarını sağlar. Yeni bir perspektif getirmesinin yanı sıra, o bu perspektifin ayrıca çağdaş literatürdeki yanlış temsil sorununa da yeni bir çözüm yolu sunduğuna inanır. Bu çalışmada, öncelikle Dretske’nin enformasyon ve temsil kuramının kısa bir takdimini gerçekleştireceğim. Daha sonra, yanlış temsil sorununu nasıl ele aldığına değineceğim. Son olarak da onun çözümündeki kusurların nedenlerini açıklayacağım. Özellikle, (i) onun kuramının yanlış temsil sorununu çözemediğini, (ii) ayrıca doğalcılık akımının şartlarından birisini de sağlamadığını iddia edeceğim.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler