Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 68
 İndirme 45
 BookCites İndeks 1
Yöneti̇ci̇ Adayi Heki̇mleri̇ Hangi̇ Güdü Moti̇ve Eder Başarma ve Güç İ̇hti̇yaçlari İ̇le Mesleki̇ Performans İ̇li̇şki̇si̇ Üzeri̇ne Bi̇r Araştirma
2015
Yazar:  
Özet:

The purpose of this study, which set out the question of why physicians should or should not become managers, is to examine the relationships between motivational needs (achievement and power) and professional performance of the physicians. The research model developed in the framework of McClelland’s theory of needs was tested on a sample of 93 specialist physicians who have been working in Trabzon and Gümüşhane cities. Results indicated that the physicians had a high level of professional performance, a high level of need for achievement and a lower level of need for power. According to analysis results, while need for achievement had a positive effect on the professional performance, relationships obtained for need for power were insignificant or negative. As for the fear (failure and power), it had a negative effect on the professional performance. Meanwhile, the need for power was not included in the model that best explained the professional performance. Findings for control variables in this model also demonstrated that age and the province (Gümüşhane) had negative and working duration in the same hospital had positive effects on the professional performance.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler