Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 25
 İndirme 5
PRIMARY HYDATID CYST OF THE THIGH - ABOUT A CASE AND REVIEW OF THE LITERATURE
2023
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

Hydatid disease is a parasitic infestation of humans and herbivorous animals, caused by Echinococcus granulosus. Dogs and some wild carnivores, such as foxes, are definitive hosts, harboring worms in their intestines. Musculoskeletal cysts represent 0.7 to 3% of the total number of cases of hydatidosis. Primary muscular hydatidosis without involvement of the thoracic or abdominal organs is extremely rare. Intramuscular infestation can mimic a soft tissue tumor resulting in inappropriate rupture of the cyst with the associated risks of anaphylaxis and dissemination to other organs. Preoperative evaluation is therefore essential to avoid life-threatening complications. We report the case of a 64-year-old patient presenting with a cystic swelling of the thigh admitted to the emergency department for a ruptured hydatid cyst. Surgical excision with complementary pharmacological treatment is necessary to obtain complete cure.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 739
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research