Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 55
 İndirme 1
Formulation Policy Regarding the Smuggling of Lobster Seeds in Indonesia
2020
Dergi:  
Lentera Hukum
Yazar:  
Özet:

This paper analyzes how formulation policy of lobster seeds smuggling regulated in Indonesian law to optimize the effectiveness of illegal fishing enforcement, considering penal policy is the basis of criminal law operationalization. This research uses both statute approach and conceptual approach as legal research methods to analyze the issued legal problem. Fishery law in Indonesia regulated in Law No. 45 of 2009 amending Law No. 31 of 2004 concerning Fishery, especially Articles 88 and 16 paragraph (1) which cover the formulation policy of lobster seeds smuggling enforcement. This study will be analyzed into three aspects which are the conduct (the criminal offense), criminal liability, and sentencing system. The result shows that law enforcement regarding the smuggling of lobster seeds in Indonesia is ineffective due to the nonexistence of corporate criminal liability in the fishery law and its sentencing system is lack of both the specific minimum penalty regulation and the penal measures as criminal punishment. However, the draft of the fishery law has already set corporate criminal liability; hence it also regulates the penal measures, in the form of secondary sanctions. Nevertheless, instead of enacting the specific minimum penalty, the draft only determined the maximum penalty as well.

Anahtar Kelimeler:

0
2020
Dergi:  
Lentera Hukum
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Lentera Hukum

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 126
Atıf : 13
Lentera Hukum