Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 40
 İndirme 8
INFLAMMATORY MYOFIBROBLASTIC TUMORS IN THE PECULIAR CONTEXT OF THE POSTPARTUM CASE REPORT
2021
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

The debate persists about the inflammatory or tumoral, benign or malignant nature of the Inflammatory myofibroblastic tumors (TMI). Radioclinically, they can mimic a malignant neoplasm, although they are classified as intermediate by the World Health Organization (WHO). The diagnosis is almost always made by pathological examination. The treatment is poorly codified but the management is usually surgical. The removal of these tumors is a challenge when the mass is developed at the expense of or in the vicinity of noble organs. Several therapies have been tested to overcome the limitations of surgery, the results are variable. These tumors rarely affect the digestive tract. We propose the study of a case of myofibroblastic tumor developed at the expense of the omentum, five months after a cesarean section, in order to try to determine if it is a rare complication of the postpartum or a fortuitous combination.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 739
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research