Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 24
İKİNCİ KARABAĞ SAVAŞI VE SONUÇLARI
2023
Dergi:  
Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi
Yazar:  
Özet:

Rusya tarafından Anadolu Türklüğü ile Orta Asya Türklüğü arasında etnik bir bariyer oluşturmak amacıyla kadim Türk toprakları üzerinde kurulan Ermenistan SSCB’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan etmiş ve ardından da Türk toprakları üzerinde genişleme politikasını sürdürmeye devam etmiştir. Bu kapsamda 1991’den itibaren Karabağ ile etrafındaki Azerbaycan topraklarını ele geçiren Ermenistan 1992 yılında Hocalı katliamını gerçekleştirmiş ve BM Güvenlik Konseyi’nin işgale son verilmesine ilişkin kararlarına rağmen 2020 yılına kadar Azerbaycan topraklarının işgalini sürdürmüştür. Ermenistan’ın cumhurbaşkanlığı sisteminden Parlamenter sisteme geçişinden sonra göreve başlayan ilk başbakan olan Paşinyan’ın döneminde Ermenistan ordusu 12 Temmuz 2020'de Azerbaycan'ın Tovuz bölgesine ve ardından 27 Eylül 2020’de Karabağ çevresindeki Azerbaycan topraklarına saldırmıştır. Azerbaycan’ın meşru müdafaa hakkını kullanması sonucunda Ermenistan kendi açtığı savaştan yenik çıkmış ve Azerbaycan’la barış antlaşması imzalamak zorunda kalmıştır. Bu çalışmada tarihi süreç içinde Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını ele geçirerek genişlemesiyle ilgili özet bilgiler verildikten sonra özellikle Paşinyan’ın başbakanlığa getirilmesinden itibaren Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan gelişmeler, İkinci Karabağ Savaşı, savaştan sonra imzalanan ateşkes anlaşması, Ermenistan’ın Karabağ’dan çekilirken işlediği savaş suçları ve insanlığa karşı suç fiilleri ve altılı platform önerileri incelenmiştir. Sonuç bölümünde Barış Antlaşmasının işlerlik kazanabilmesi ve Ermenistan’ın Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerinin düzelebilmesi için Ermenistan tarafından atılması gereken adımlar konusunda önerilerde bulunulmuştur.

Anahtar Kelimeler:

0
2023
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Alan :   Eğitim Bilimleri; Filoloji; Güzel Sanatlar; Hukuk; Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.142
Atıf : 5.589
2023 Impact/Etki : 0.181
Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi