Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 29
 İndirme 1
ADENOMATOID TUMOR IN THE FALLOPIAN TUBE - A RARE CASE-INCIDENTAL FINDING
2023
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

Adenomatoid tumours are less common benign neoplasm of mesothelial origin, which originates from the lining of organs. This tumour generally presents in both male and female genital tracts. [1-9]. In males, the tumour is usually foundin testis and epididymis while in females, the uterus and rarely fallopian tubes are the sites involved.Mostlty,thistumour is found incidentally.Grossly, adenomatoid tumors are usually smallin size (less than 2 cm) well- circumscribed, solitary masses that are tan, yellow, and solid [10].The histopathological examination revealed features of adenomatoid tumor supported by immunohistochemical stains positive for calretinin and cytokeratin and negative for CD34. These tumourshave a good prognosis upon surgical removal with no evidence of recurrence.We present a case where this rare tumour was found incidentally in the Salpingectomy specimen of a 39-year-old woman who underwent this procedure for permanent contraception as she requested the removal of tubes instead of blockage.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 739
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research