Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 29
 İndirme 3
Impact of economic growth on regional development in Jambi Province
2020
Dergi:  
Jurnal Perspektif Pembiayaan dan Pembangunan Daerah
Yazar:  
Özet:

Abstract This research work aims to, firstly, analyze the structure of economic growth based on regency/city typology in Jambi Province in 2008-2007, and secondly, to analyze regional development inequality in Jambi Province in 2008-2017. The analytical methods used are cluster analysis and Williamson Index. In this study, regions are grouped based on similar characteristics of economic growth in Regency/City in Jambi Province using cluster analysis in the period 2008 to 2007. The results of the cluster analysis generated three regional groups with different economic characteristics each year. Through Williamson Index it is found that the average value of development inequality in Jambi Province in 2008-2017 is 0.389, indicating that Jambi Province’s inequality index is in the intermediate level. The results of panel data regression analysis show that HDI and Expenditure on Goods and Services have a significant effect on economic growth. Downloads Download data is not yet available.

Anahtar Kelimeler:

null
2020
Yazar:  
0
2020
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Jurnal Perspektif Pembiayaan dan Pembangunan Daerah

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Jurnal Perspektif Pembiayaan dan Pembangunan Daerah