Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 37
 İndirme 6
Phytochemical Analysis Of Acalyphaindica Stem
2021
Dergi:  
İlköğretim Online
Yazar:  
Özet:

Medicinal plants have been used in the treatment of various diseases as they possess potential pharmacological activities including antineoplastic, antimicrobial, antioxidant, anti-inflammatory, analgesics, anti-diabetic, anti-hypertensive, antidiarrheal and other activities. Alkaloids, flavonoids, phenolics, tannins, saponins, steroids, glycosides, terpenes etc. are some of the important phytochemicals with diverse biological activities. The pharmacological activity of a plant can be predicted by the identification of the phytochemicals. Currently, phytochemicalscreening of ethanolic extract of Acalyphaindicastemwas determined by using standard procedures.HPLC analytical technique is also used for the detection of various natural bioactive compounds. HPLC chromatogram gave different peaks of several compounds present in stem of plant extract.Thus, based on these analytical results, it was concluded that the ethanolic extract of Acalyphaindicastem have rich amount of phytochemical compounds that are significant source for the production of latest drugs for inhibition of various ailments.

Anahtar Kelimeler:

0
2021
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


İlköğretim Online

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 6.985
Atıf : 20.368
2023 Impact/Etki : 0.025
İlköğretim Online