Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 59
 İndirme 19
Formation of Tax Policy in the Aspect of the Optimal Tax Burden
2015
Dergi:  
International Review of Management and Business Research (IRMBR)
Yazar:  
Özet:

Improvement of tax system is the main condition of normal functioning and economic development of state. Tax system and, correspondingly tax policy is very important problem for a state of developed, developing or transition economy. In spite of level of development there are no countries without debates regarding tax system, its mechanism and management, tax policy and rates. This article covers just these matters, namely what tax burden should determine tax policy, what tax rates should determine certain tax in condition of such taxation. We present and analyze here statistic, pessimistic and optimistic concepts, as well as those of Laffer-Keynes and Abuselidze and their effects on business activity and output. The results of such effect clearly prove optimality of tax system, its mechanism and management, tax policy and rates. Key Words: Finance, State Budget, Tax Policy, Tax Burden, Optimal Taxation, Production Capacity.

Anahtar Kelimeler:

0
2015
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Review of Management and Business Research (IRMBR)

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 927
Atıf : 436
International Review of Management and Business Research (IRMBR)