Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 ASOS INDEKS
Anesteziološka aktivnost u Hrvatskoj od prve eterske narkoze u Zadru 1847. do godine 2008.
2010
Dergi:  
Acta medico-historica Adriatica
Yazar:  
Özet:

Ovo je kratak povijesni prikaz razvoja anesteziologije i intenzivnog liječenja u Hrvatskoj od njezinih početaka do 2008. Pet mjeseci nakon prve javne demonstracije eterske narkoze u SAD-u, u Zadru je Ivan Bettini izveo prvu etersku narkozu 13. ožujka 1847. U XIX. stoljeću i prvoj polovici XX. stoljeća više je liječnika pisalo o izvođenju anestezije. Prvi je bio Miroslav Čačković (1896.), a zatim Dragutin Schwarz, Edo Šlajmer, Milan Crljenak, Antun Medanić, Božidar Lavrić, Simo Mučalov, Josip Vodenhal, Ante Drešćik, Radoslav Akerman, Đurđa Klaić i drugi. Prvu endotrahealnu anesteziju obavio je dr. Risto Ivanovski u vojnoj bolnici u Zagrebu 1948. Razvoj hrvatske anestezijologije započinje 1950. Jednogodišnji poslijediplomski tečajevi iz anesteziologije u Kopenhagenu bili su jedan od programa namijenjenih nerazvijenim zemljama i zemljama u razvoju s velikim učinkom (Centar za anesteziologiju SZO-a). Andrija Longhino, Jagoda Bolčić, Miroslav Hromadko, Mara Biondić i Vlasta Lederer hrvatski su liječnici koji su završili tečaj u Kopenhagenu. Prvi anesteziolozi u Hrvatskoj bili su Đurđa Klaić, Ljubomir Ribarić i Jagoda Bolčić. Poslijediplomski tečajevi iz anesteziologije u Zagrebu održani su 1953., 1955. i 1957. Godine 2007. anesteziološka služba u Republici Hrvatskoj bila je organizirana kako slijedi: tri klinike za anesteziologiji i intenzivno liječenje, tri zavoda za anesteziologiju i intenzivno liječenje, jedanaest odjela anesteziologije i intenzivnog liječenja, trinaest službi za anesteziologiju i reanimatologiju i osam jedinica za anesteziju pri kirurškim odjelima. Na kraju 2007. bio je 481 specijalist anesteziologije i reanimatologije i 172 liječnika na specijalizaciji iz anesteziologije i reanimacije (ukupno 653). Na 9.140 stanovnika dolazi jedan specijalist anesteziolog, a ako se uključe i specijalizanti, tada na 6.730 stanovnika dolazi jedan liječnik koji se bavi anestezijom. Anesteziolozi skrbe za bolesnike u jedinici intenzivnog liječenja (364 postelje).

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler










Acta medico-historica Adriatica

Dergi Türü :   Uluslararası

Acta medico-historica Adriatica