Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
5

GÖRÜNTÜLEME
182

İNDİRME
26

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
EĞITIM BILIŞIM AĞI (EBA) MOBIL UYGULAMASININ DEĞERLENDIRILMESI

2017 - Metin KAPIDERE,Hacı Nurşat ÇETİNKAYA -

Özet:Günümüzde, akıllı telefonları günlük yaşamın her yerinde kullanabilme kolaylığı ve mobil internet kullanımının artması ile kullanıcının internete erişme şekli değişiyor. İnsanların internete kolay bir şekilde erişebilmesini sağlayan mobil cihazlar internete erişimde ilk seçenek haline gelmektedir. İnternetin eğitimde daha fazla kullanılacağını ön gören Milli Eğitim Bakanlığı EBA (Eğitim Bilişim Ağı)’nın ilk sürümünü 2011 yılında çıkarmıştır. Teknolojinin eğitimde kullanılması için oluşturulan öğrenme nesne ambarları temelinde şekillenmiştir. EBA Türkiye’deki bütün öğretmenlerin ve öğrencilerin ücretsiz bir şekilde faydalanabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada 2010 yılında duyurulan ve 2012 yılında başlanan FATİH Projesinin eğitim portalı EBA’nın (Eğitim Bilişim Ağı) mobil uygulamasının değerlendirilmesi yapılmıştır. EBA uygulamasının mobil uygulamasını değerlendirirken, EBA’nın mobil uygulamasını kullanan öğretmen ve öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşme formu ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırma ile günümüzde mobilden internete erişimin arttığı göz önünde bulundurularak, EBA’nın mobil gelişimine katkı sağlanması ve yönlendirilmesi öngörülmektedir. Sonuç olarak görüşmeciler; EBA mobil uygulamasının basit, sade ve kolay tasarıma sahip olduğu, içeriklerin yavaş yüklendiği, masaüstü sitesindeki kullanılan EBA Ders özelliğinin mobil uygulama ile kullanılamadığını ifade etmişlerdir. Ayrıca, sadece sınıf ortamında kullanıldığı için mobil uygulamaya gereksinim duyulmadığı, EBA dersin eklenmesi ve öğrenci-öğrenci, öğretmen-öğrenci etkileşimlerinin olduğu bir sosyal medya uygulaması şekline dönüşmesi ile mobil kullanımının artacağını ifade etmişlerdir.

Anahtar Kelime:Eğitim Bilişim Ağı, EBA

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.