Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
143

İNDİRME
26

SESLİ DİNLEME
1
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
HZ. PEYGAMBER ZAMANINDA MEDÎNE’DE ORTAYA ÇIKAN HASTALIKLAR VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

2017 - İlyas UÇAR - https://doi.org/10.17859/pauifd.337827

Özet:İnsan yaratılan varlıklarınmükemmeli vegüzelidir.[1] İslam dini ise korunması gerekentemel beş esas arasında insanın kendini (canını) korumasını emretmiştir. Bu yüzden insanoğlu, hem harici hem de dahili tüm bela, hastalık ve musibetlerden kendini tarih boyunca korumaya çalışmıştır. Nereden bakarsak bakalım hastalık ve rahatsızlıkların sayısını ve çeşidini tespit etmek veya bir şey ile sınırlandırmak imkansızdır. Kur’an-ı Kerim’de ve hadis-i şeriflerde bazı hastalıklara[2] ve toplumların başlarına gelen musibetlere yer verilse de biz bu çalışmada özellikle zaman, mekan ve kavramsal yönüyle Hz. Peygamber’in Medîne’ye gelişiyle beraber yaşanan gelişme ve dönüşümün bir yansıması olarak Medîne toplumun tıbba bakışı ve o dönemde ortaya çıkan hastalıklar ile tedavi yöntemleri hakkında bir inceleme yapacağız. [1] İsra, 17/70; Teğabun, 64/3.

Anahtar Kelime:Medine,Tıbb-ı Nebevî,Sağlık,Hastalıklar,Tedavi Yöntemleri

Bu Yayına Atıf Yapanlar