Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 39
 İndirme 6
INTRAPLEURAL RUPTURED HYDATID CYST OF LIVER PRESENTED AS EOSINOPHILIC PLEURAL EFFUSION: CASE REPORT
2023
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

Eosinophilic pleural effusions (EPE) are rare with an estimated incidence of 7.2% of all pleural effusions. EPE due to echinococcosis is exceptionally described in the literature. Pleural echinococcosis is almost always secondary to a ruptured primary lung cyst. Intrathoracic rupture of hepatic hydatid cyst (HC) is a rare clinical entity the rupture into the pleural cavity is less common than in the bronchial tree. We report a case of a 72 year old patient, presented with dyspnea, the chest X-ray showed a right-sided pleural effusion. The initial diagnostic process included two thoracentesis which yield eosinophilic pleural effusions. A transthoracic ultrasound showed cystic formations in the pleura, in addition to an abdominal collection with classic ultrasound images of water-lily sign and serpent sign. CT features suggested ruptured hepatic hydatid cyst in the pleura. Surgical intervention was indicated with postoperative chemotherapy.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 749
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research